Хочете віддати дитину на шахи, але від розмаїття шкіл розбігаються очі? Ми побували в найоригінальніших шахових секціях Києва і готові поділитися враженнями. Виявляється, сьогодні шахи - це модно, престижно та цікаво. А те, як дітей закохати у шахи з першого заняття, знають досвідчені київські експерти.

ШАХОВА ШКОЛА

Перша школа, в яку ми навідалися - "Шахова школа" на Дмитрівській, 71. Всередині облаштована велика зала для масштабних турнірів, а також декілька кабінетів безпосередньо для занять. Школа обладнана новими шахівницями, годинниками, проекторами для комфортного навчання. Наразі тут є два тренери: Тетяна Острикова, яка працює з шахістами-початківцями, та міжнародний майстер, котрий виховав не одного чемпіона, власник "Шахової школи" Дмитро Семенов.



                                                                                                                                                        Фото: Шахова школа

В основному дітки починають тут вчитися із чотирьох років. Групи формуються не за віком, а за рівнем підготовки. Пан Дмитро вже має плани на майбутнє: "Хочу набрати також "дорослі" групи, бо дехто з них займається з дітьми, а я думаю їх розділити. Дуже багато дорослих хочуть займатися, тому що це дуже корисно. Є бізнесмени, великі люди, яким цікаво пізнавати цю науку. Кажуть, допомагає у бізнесі".

Школа відкрилася першого грудня минулого року й уже встигла вийти на поважний рівень. Хоч офіційної реклами "Шахової школи" не було, тут займається більше півсотні дітей. Заняття проходять тричі на тиждень. Крім того, проводять додаткові та індивідуальні уроки для дітей, які їздять на турніри. Дмитро Семенов зазначає: "Діти-шахісти швидко розвиваються, їх видно на фоні інших. Навіть шкільні вчителі помічають, що вони встигають більше, незважаючи на те що багато часу витрачають на заняття, їздять на турніри і пропускають школу".


                                                                                                                                                     Фото: Шахова школа
 
Великим успіхом користуються лекції від відомих шахістів, теоретиків, 
ґросмейстерів, які "Шахова школа" проводить для усіх охочих. До прикладу, нещодавно тут виступав Сергій Ткаченко - чемпіон світу з шахової композиції. Також школу відвідав ґросмейстер Назар Фірман, якого, за словами Дмитра, дуже люблять діти.


                                                                                                                                                       Фото: Шахова школа

У "Шаховій школі" постійно проводять турніри. Найчастіше організовують змагання з швидких шахів та бліцу для діток різного віку. Уже встигли провести масштабні чемпіонати Києва для дітей до восьми та до десяти років (на 130 людей), для чоловіків і для жінок. В травні у Бучі (Київщина) "Шахова школа" організовує чемпіонат України для дітей до 12 років (призовий фонд 45 тис. грн).


 Фото: Дмитро Семенов з Веронікою Верем'юк - чемпіонкою Європи з шахів

"Нам дуже багато допомагає В'ячеслав Пальчук - голова батьківської ради (посада, яку ми навмисне придумали). Безліч речей, які тут існують, він допоміг нам організувати та покращити" - каже Дмитро Семенов.

Тренер розповів про користь запровадження шахів до шкільної програми:
"Я вважаю, що це необхідно для того, щоб діти знайомилися із шахами. Бо не в усіх є дідусі, бабусі чи батьки, які знають, що таке шахи. Якщо вони в школі зацікавляться цим, то потім батьки зможуть завести їх в спеціальний заклад, що займається професійною підготовкою. В школі, де є багато дітей різного рівня, зробити так, щоб вони розвивалися і ставали чемпіонами, просто нереально".

ГАМБІТ

Шаховий клуб "Гамбіт" - один із найпопулярніших в Києві. Заснований в 2009 році, сьогодні він зібрав чималу команду тренерів та учнів. "Гамбіт" пропонує широкий асортимент послуг, серед яких - заняття для дорослих, онлайн-тренування, заняття з особистим тренером, проведення турнірів та, звісно, дитячі шахи. Сьогодні тут навчаються більше трьохсот дітей. А не так давно, 2013 року, клуб відкрив філії у Харкові та Львові.


                                                                                                                                                                 Фото: Гамбіт

За словами Романа Хаєцького, старшого тренера "Гамбіта" і міжнародного майстра, головною особливістю клубу є організація шахових гуртків у школах. Наразі в самому закладі заняття проводяться щоденно протягом тижня, а на вихідних тут проходять турніри. Крім цього, щомісяця "Гамбіт" організовує кубок клубу. Більшість дітей - учні початкових класів, переважно першачки. 

Справжньою традицією "Гамбіта" стали дитячі табори у цікавих місцинах України. Юні шахісти вже побували у Пустомитах, Затоці, Пущі-Водиці і навіть у Латвії. Цього літа учні поєднуватимуть приємне з корисним у Карпатах - відпочиватимуть і змагатимуться між собою.


                                                                                                                                                                   Фото: Гамбіт

Щодо занять з шахів у школах Роман коментує: "Не бачу сенсу запроваджувати шахи у навчальну програму. У дітей вистачає дисциплін. От у Львові ввели шахові гуртки. Вони про них на кожному кроці говорять, але реально ці секції мало де діють. За державні кошти - і освіта відповідна. Виходить, що держава нічого не отримує, і людина нічого не отримує. От якби можна було ввести такі гуртки офіційно, з оплатою оренди, тренерами, і зробити їх платними - інша справа. Думаю, батьки були б раді платити по 200-300 грн в місяць за якісне навчання. Бо зараз проблема в людей не в грошах - а в часі".


ШАХОВА МАЙСТЕРНЯ В ДОМІ ОСВІТИ І КУЛЬТУРИ "МАЙСТЕР КЛАС"

Для тих, хто бажає займатися індивідуально, або ж у камерних групах, чудовим варіантом буде шахова студія в домі "Майстер клас". З перших кроків школа вражає казковою атмосферою. Тут займаються дітки від чотирьох років. Програма курсу включає вивчення історії шахів, уроки розігрування дебюту, основи оцінки позиції, вибір стратегії та плану, вивчення комбінаційної гри і тактичних прийомів, а також принципи гри у базових ендшпільних позиціях. Уся наука здається не такою важкою із квітами, казковими персонажами на стінах довкола. Заняття здебільшого проходять двічі на тиждень і тривають годину. Учні шахової майстерні часто їздять на турніри різного гатунку.


                                                                                                                                                       Фото: Майстер клас


Тренером у шаховій майстерні є Анна Левенко - колишня учениця "Авангарду". Анна каже: 
"Діти вміють дивувати, наприклад, хлопчик самостійно розбирав позицію вдома, а на занятті відтворив її точну копію. Багато учнів мають гарні здібності, а ми вже намагаємося їх розвивати".

Особливої методики тренерка не має, вважає, що кожному потрібен індивідуальний підхід.


                                                                                                                                                        Фото: Майстер клас

 

"Цей спорт допомагає дітям мислити. Декому не відразу шахи даються, але всі поступово вчаться, звикають, починають більше думати, краще бачити позицію. Потім це дуже допомагає в дитсадках і в школах. Запровадження шахів до навчальної програми - не є зайвим. Я знаю, що в деяких школах обов'язковими є танці, а це теж спорт. Чому б не ввести також інтелектуальні ігри?", - ділиться Анна думками щодо користі шахів.


 

ШАХОВИЙ КЛУБ НА ОБОЛОНІ

Цей заклад доволі незвичайний і функціонує одразу в кількох місцях. В Оболонському районі існує дві філії - Центр творчості дітей та юнацтва та сам шаховий клуб в приміщенні ліцею туризму. В обох закладах тренером працює Сергій Шистарьов. Окрім цього, з паном Сергієм займаються діти у Скандинавській гімназії і в ПРЦК "Поділ".

Шаховий клуб відомий своїми турнірами: "Київська весна", що проводиться безперервно щовесни з 1991 року, турнір до Дня Незалежності України (16 разів), "Студентські канікули на Оболоні", "Осінні канікули на Оболоні", а також різні "виїзні" турніри у містах Судак, Алушта, Кирилівка. А от змагання в Чехії, Угорщині та Польщі вже стали для учнів клубу доброю тардицією. 

"Діти люблять такі турніри, бо ми ж не просто граємо, ми на екскурсії ходимо в Будапешті, Празі. Шкода, що зараз не всі мають можливість поїхати за кордон, раніше більше дітей їздило. Взагалі, для шахів потрібно не так багато витрат. Здебільшого гроші йдуть на поїздки, тут не треба ніякої форми купувати, як в хокеї, наприклад. Турніри за кордоном - це теж недешево, але, я думаю, воно того варте " - каже тренер.

                                                                                                        Фото: "Київська весна - 2015"                                 

 

Зазвичай дітей у школу беруть із п'ятирічного віку, однак Сергій Шистарьов каже, що все залежить від здібностей дитини. Загалом, вікових обмежень немає, тут можуть навчатися навіть дорослі, тим паче, що заняття - безкоштовні.

Пан Сергій запевняє: "Шахи зараз дуже популярні, особливо в Києві, де навіть влада почала чемпіонати організовувати. Наче є вже комп'ютери, але все одно шахи йдуть. Рініше я на Оболоні працював практично сам, і дітей було багато - десь 150. Але зараз тут вже є безліч нових шкіл: "Гамбіт", "Академія шахова", інші гуртки. Але в мене досі 150 людей. Видно, що шахи популярніші. Якщо раніше були якісь переживання через те, що нові гуртки відкриються, дітей покрадуть, то зараз логіка підказує, що учнів на всіх вистачить. Головне - щоб шахами займалися". 

                                                                                                         Фото: "Київська весна - 2015"                              

 

За словами тренера, талант до шахів - бажаний, але не обов'язковий: "Буває, приходить дитина, яка не вміє грати, а потім поступово наздоганяє сильніших. Це як в школі: приходить учень в п'ятирічному віці і вже вміє читати і писати. Потім до третього класу дурня валяє, а інші його наздоганяють. От чому чемпіони міста "не доживають" в шаховій майстерності до десятого класу. Вони просто навчилися перемагати в дитячому віці, а далі не рухаються. Тому треба всіх дітей,  які приходять, брати на навчання. Не варто тільки на таланти дивитися. Потім вони наздоженуть сильніших, або ж "відсіються"".


Щодо шахів у шкільній програмі Сергій Шистарьов категоричний: "Думаю, точно не варто. Я на власному досвіді знаю, що з тридцяти дітей в класі знайдеться з десяток таких, яким це не цікаво. Вони будуть заважати іншим. Для цього все ж таки існують гуртки, а діти і без цього завантажені".

НОВОПЕЧЕРСЬКА ШКОЛА

Аби самостійно дізнатися про переваги та недоліки введення шахів у шкільну програму, ми завітали до Новопечерської школи. Попри свій юний вік (школа нещодавно відсвяткувала два роки), сьогодні цей заклад відомий модерним поглядом на навчання та інноваціями. Тут шахи - обов'язкова дисципліна для дітей з першого по п'ятий клас. Крім цього, є шахи для дошкільнят - чотирьох і п'яти років. У "Новошколі" також діє спеціальний гурток для тих, хто прагне знати ще більше! І такі, повірте, є. Загалом, шахами тут займається 260 дітей, а це - більше половини учнів школи.


                                                                                                                                         Фото: Новопечерська школа

Шахові турніри тут мегапопулярні. За минулий рік їх провели - не багато, не мало - 111(!). В травні Новопечерська школа визначатиме Шахового короля та Шахову королеву весни. Діти також грають у чемпіонатах Києва. Після усіх турнірів результати учнів заносять у спеціальну базу, тобто кожен набирає свій рейтинг. На літо
 
 Новопечерська школа запланувала ще один проект - дитячий табір. Там діткам запопонують зіграти по-особливому - шахи для трьох на спеціальних дошках. 


                                                                                                                                         Фото: Новопечерська школа

 
Учителем шахів є Андрій Кольба - тренер вищої категорії та кандидат в майстри спорту. До Новопечерської школи пан Андрій викладав фізику, а згодом працював тренером у шаховому клубі "Гамбіт". Гуртки ведуть також Світлана Бабій та Кирило Сидорчук. 

 


                                                                                                                                            Фото: Новопечерська школа       

Пан Андрій розповідає, що шахи в Новопечерській школі користуються величезною популярністю. Як доказ демонструє свій розписаний погодинно розклад, в якому майже немає вікон. Додає: 
 "Коли у нас був запис на гуртки (він починався опівночі), через дві хвилини всі групи були заповнені. Тоді мені довелося взяти ще одного тренера".

Навчання проводиться за спеціальною програмою пана Андрія: 


"Діти займаються за моїми авторськими посібниками, у мене по них специфічна система викладання. Оцінки я виставляю за теорію, задачі та творчі завдання. На першому рівні я навчаю, як ходять фігури. На другому ми розглядаємо матування одинокого короля, на третьому - ендшпіль, четвертому - дебюти, а на п'ятому - мітельшпіль. На останньому рівні вивчаємо те, що в школах взагалі не вивчається - шахову композицію. Наступного року планую видати підручники по дебютах, а через рік - по мітельшпілю".


                                                                                                                                           Фото: Новопечерська школа

Усі лекції мультимедійні, їх тут більше тисячі. До того ж, кожен учень має навчальні матеріали на планшетах. На заняттях діти аналізують партії. Наприклад, Марічки Музичук з чемпіонату світу у Львові. Окремої уваги заслуговує шаховий кабінет. Тут є спеціальні меблі та професійне обладнання, що відповідає усім нормам "ФІДЕ". 

                                                                                                                                           Фото: Новопечерська школа

Андрій Кольба ділиться думкою щодо уроків з шахів у школі: "Я вважаю, що це обов'язково потрібно. Діти зовсім по-іншому починають думати. Як фізик, можу сказати, що шахи дають аналітичний тип мислення, який потрібний в геометрії, фізиці та в інших дисциплінах".
 
Автор: Юлія Найдух