Про шахову Вінниччину та справу життя розповів Микола Боднар. Звання заслуженого тренера, міжнародного майстра, майстра спорту не так легко отримати. За рядком слів - роки наполегливої праці. Ми поспілкувалися саме з тією людиною, для якої площина шахівниці стала справою життя.

 

Микола Боднар – директор Вінницької шахово-шашкової школи, Заслужений тренер України, міжнародний майстер, майстер спортуУкраїни, суддя національної категорії, президент Федерації шахів м.Вінниці, заступник президента Вінницької обласної Федерації шахів


- Розкажіть про себе.                                                                                                   

- Я родом з Могилева-Подільського (Вінницька область), де за часів СРСР була непогана шахова школа - навіть сильніша, ніж у Вінниці. У 1995 закінчив Львівський інститут фізкультури за фахом "тренер з шахів", і мене запросили з Могилева до Вінниці для занять з чемпіоном Європи серед юнаків Сергієм Федорчуком. Тоді обидва ми були кандидатами в майстри спорту.

Так і почалася моя шахова кар'єра, з посилених занять з Сергієм Федорчуком. Під моїм керівництвом він шість разів перемагав у юнацьких чемпіонатах України, став майстром ФІДЕ, міжнародним майстром, а потім і гросмейстером. Коли Федорчуку виповнилося 20 років, він пішов з шахової школи і перейшов в "самостійне плавання". Після цього я почав займатися з іншими юними сильними шахістами: Михайло Дорохін став чемпіоном України, а Тетяна Гриша - призером. 

Попрацювавши тренером декілька років, я набрався досвіду, поліпшив тренерські навички і в мене почався якісно новий етап тренерської кар'єри. Почав працювати із зовсім юними шахістами. Ілля Нижник неодноразово ставав чемпіоном і призером чемпіонатів Європи та світу серед юнаків. Юлія Швайгер ставала багаторазовою чемпіонкою України серед дівчат, Євген Щербина - чемпіоном і призером України.

- Кого ще з вихованців Ви б відзначили? 

Звичайно і Федорчук, і Нижник є найкращими шахістами України. Хочу відмітити вихованців нашої школи: Віктора Матвіїшена, 13 років, – діючого чемпіона Європи серед юнаків до 12 років, Надію Шпанко, 13 років, – чемпіон України серед дівчат до 16 років! , та призерів чемпіонатів України в різних вікових категоріях Владислава Лукіянчука
Ірину ІщенкоВолодимира Добровольського. Вірю, що ці молоді шахісти вже прославили і ще будуть прославляти не тільки Вінниччину, а й Україну!    
                                                                                                                           

                                             Микола Боднар та Віктор Матвіїшен, діючий чемпіон Європи до 12 років

- Що потрібно зробити, щоб досягнути успіху в шахах?

- Обов'язково повинен бути трикутник: талановитий спортсмен, хороший тренер і зацікавлені батьки. Якщо хоча б одна ланка випаде, успіхів не буде. Хороший тренер не тільки вчить дитину грати на тренуваннях, але й дає завдання на самостійну роботу, вміє психологічно налаштувати на партію. А також повинен бути в якійсь мірі менеджером дитини - підказувати його батькам, на який турнір потрібно їздити, а на який - ні. Батьки повинні контролювати самостійні заняття юного шахіста, а також їздити з ним на змагання, надаючи психологічну підтримку і вирішуючи побутові проблеми. Сам спортсмен повинен бути талановитим і працьовитим.                                                                                            

- Яку користь діти отримують від шахів?

- Вони розвивають пам'ять, логічне мислення, образне сприйняття, дисциплінованість, пунктуальність.                                                                                                     

- Ви є тринадцятикратним чемпіоном області, міжнародним майстром. З якою метою ви виступаєте у змаганнях? І як проходять ваші партії з вихованцями?                        

- Гра в турнірах для мене - це хобі. Головне - це робота в якості директора МДЮСШ №6, яку я очолив у 2003 році, і тренерська робота. З учнями в турнірах ми іноді погоджуємося по-дружньому на нічию, але в основному я граю на перемогу, щоб повчити молодь за дошкою.                             

 

- Розкажіть про шахове життя на Вінниччині. Які плани вдалося реалізувати останнім часом?

В останні роки шахове життя в Вінниці та Вінницькій області розвивається високими темпами. Проводиться багато змагань різних рівнів: від початківців до висококваліфікованих шахістів. Вагомим досягненням в 2015 році вважаю проведення 2-х чемпіонатів України серед юнаків та дівчат до 14 та 16 років.

Чомусь раніше ФШУ та дитячо-юнацька комісія не надавало Вінниці право проведення юнацьких чемпіонатів. І не зрозуміло з яких причин, адже вінницькі молоді шахісти постійно є призерами чемпіонатів Європи та України. Ми обіцяли і хороший призовий фонд, і якісне суддівство, і відмінне місце проведення, адже вінницька шахова школа знаходиться в центрі міста. Також в Вінниці помірні ціни на проживання, харчування, гарні кліматичні умови і немаловажливий факт, що місто знаходиться в самому центрі України, тому гарне транспортне сполучення. Але здоровий глузд переміг і за два останніх роки нам довірили проведення 3-х юнацьких чемпіонатів і ми провели їх на високому організаційному рівні за відгуками учасників, тренерів та представників.

Також Федерація та шахова школа в Вінниці проводять майстерські турніри, проведено два меморіали А. Ольховського всеукраїнського рівня, чемпіонати області та міста проходять з пристойним призовим фондом, безліч турнірів з обрахунком міжнародного рейтингу. Вагому підтримку в розвитку шахів на Вінниччині відіграють районні осередки. Турніри всеукраїнських рівнів проводять Жмеринська, Козятинська, Могилів-Подільська, Барська, Ладижинська, Тиврівська Федерації.                                                                       

- Часто задумане розбивається через нестачу ресурсів. Чи вдається залучати спонсорів?

- Не часто, стараємось планувати шахові змагання заздалегідь, зважаючи на наші можливості. Спонсорів звичайно стараємося залучати, але якщо спонсор і підводить в останній момент, то самі являємось спонсорами, дістаємо кошти з кишені і даємо на турнір.
                                                                                                                                                        
- Плани на майбутнє?

- Плани в нас наполеонівські! Хочемо придбати електронні шахівниці для трансляції партій в Інтернеті, і надалі проводити чемпіонати України серед юнаків та дівчат в різних вікових категоріях, а можливо навіть і чемпіонат України серед чоловіків та жінок!